Salon jest miejscem spotkań całej rodziny, zarówno w celu rozrywki, jak i relaksu. Nieodpowiednio dobrane aranżacje mebli mogą zmienić tę przestrzeń w naprawdę nieprzyjazne środowisko. Dlatego w dzisiejszym wpisie zebrałam kilka prostych zasad, które pomogą ci zamienić twój salon w ulubione miejsce w domu.

Organizacja salonu

3 podstawowe zasady

1. Ilekroć myślisz o przestawieniu mebli, pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić jest zmierzenie przestrzeni. Użyj miarki, aby znaleźć wymiary, a następnie narysuj pomieszczenie na papierze (najlepiej milimetrowym). Nie martw się o rysowanie mebli w tym momencie, ale uwzględnij okna, drzwi, wyloty, kominki i inne aspekty pomieszczenia, które wpłyną na jego układ. Zrób kilka kopii tego układu, aby móc przemyśleć różne opcje.

Korzystając z układu utworzonego pomieszczenia, zacznij wyznaczać obszary, które chcesz wykorzystać do określonych czynności. W tej chwili jest jeszcze za wcześnie, aby myśleć o meblach. Na przykład, jeśli przechodzisz przez ten pokój, aby dostać się z jednej części domu do drugiej, narysuj prostą linię między dwojgiem drzwi. Jeśli chcesz mieć miejsce do gry w planszówki lub karty z przyjaciółmi, narysuj okrąg. W ten sposób możesz dowiedzieć się, gdzie zostawić wolną przestrzeń i jakich mebli możesz potrzebować.

Opierając się na tych czynnikach, zacznij rysować meble tam, gdzie chciałbyś je postawić. Zmierz je, aby uzyskać lepszy obraz tego, jak zmieszczą się w przestrzeni. Zapoznaj się z kilkoma wersjami i przynajmniej w jednej z nich umieść coś tam, gdzie uważasz, że nie będzie ci się podobało, tylko po to, aby zobaczyć, jak wpływa to na sposób aranżacji reszty pokoju. Być może dzięki temu wpadniesz na naprawdę świetny pomysł.

2. Kiedy będziesz już mniej więcej wiedzieć, gdzie chcesz mieć swoje meble, pomyśl o tym, żeby w salonie znalazło się miejsce dla każdego z domowników. Czy masz fotel do czytania, który powinien znajdować się w dobrze oświetlonym miejscu? Czy chcesz mieć dużo miejsca na aktywność na środku pokoju czy z boku? Czy w pokoju zmieściłby się stół, przy którym można by odrabiać prace domowe? Czy w pokoju jest telewizor i czy chcesz, aby był on centralnym punktem?

Ostatnią decyzją do podjęcia decyzji jest kwestia tego, czy chcesz imprezować w tym pokoju. Jeśli odpowiedź brzmi tak, rozważ dodatkowe ustawienie mebli, aby zrobić miejsce na przyjęcia, które będziesz wyprawiać w przyszłości. Oczywiście nie będziesz organizować imprezy codziennie, więc warto zaaranżować pokój w sposób umożliwiający łatwe dostosowanie do imprez.

3. Gdy już spodoba ci się to, co widzisz na swoim planie, dopiero wtedy możesz zacząć przesuwać meble. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas układania mebli:
• Nie bój się ustawiać krzeseł i sof z dala od ścian
• Użyj roślin, aby wypełnić przestrzeń, która może wydawać się pusta, ale nie pozwól im przeszkadzać w wykonywaniu różnych czynności i przede wszystkim w poruszaniu się po pokoju
• Stwórz atrakcyjne miejsca do przechowywania
Gdy już ustawisz wszystko dokładnie tam, gdzie zaplanowałeś, przejdź się po nowym salonie, usiądź na krzesłach i zdecyduj, czy podoba ci się sposób, w jaki to działa.