W tych trudnych czasach, kiedy spora część z nas musi siedzieć w domu dla bezpieczeństwa swojego i innych, sporo osób uważa, że jesteśmy skazani na nudę. Ja zaś jestem zdania, że rzeczy możliwych do robienia są setki, albo i tysiące, więc nuda nie wchodzi w grę. Warto wspomagać się filmami, bo niektóre z nich są na tyle ciekawe i pochłaniające, że po obejrzeniu czujesz, jakbyś sam dokonał czegoś wielkiego, albo przeżył przygodę. Przedstawiam zatem listę moich 12 ulubionych thrillerów.

 

Mój top 12 trillerów

 

1. Zajadłość (2018)

To prawdziwy majstersztyk. Ukazuje, jak mogą namieszać nam w głowie pieniądze, zazdrość, czy chciwość. Choć nie ma w nim jakoś szczególnie wiele akcji, trzyma w napięciu psychologicznym, bo aż do końca nie wiesz, po czyjej być stronie, komu współczuć, a kogo nienawidzić.

zajadlość

 

2. Split (2016)

Ten film z kolei jest… dziwny. Ale o to właśnie chodzi, czyż nie? Na pewno oderwie cię od ścieżek rutyny i nudy, zmusi twoje szare komórki do nieco większego wysiłku, a ciebie samego do zastanowienia się, co tak właściwie oznacza bycie “sobą”. No i jako bonus – dużo akcji i lęku.

split

 

3. Zły Samarytanin (2018)

Tutaj akcja dzieje się praktycznie przez cały film, a do tego mamy pełną grozy historię chłopaczka, który niby był zły, ale jednak nie do końca… Pytanie tylko, czy opłaci mu się być dobrym? Przekonajcie się sami.

zły samarytanin

 

4. Okrutne Anioły (2012)

Cóż, takiego filmu, a tym bardziej takiego biegu wydarzeń, nikt się chyba nie spodziewał. Jest nieco drastyczny i z pewnością nie dla ludzi, którzy boją się bycia zakopanym żywcem, ale zapewniam was- daje do myślenia i wzbudza skrajne emocje.

okrutne anioły

 

5. Niepoczytalna (2018)

Jeśli tak jak ja lubicie filmy, w których nie wiecie, co jest grane, ale później wszystko się okazuje i czujecie się, jak detektywi, którzy być może nawet rozwiązali część zagadki, zanim w filmie padła odpowiedź, będziecie po obejrzeniu tego dzieła syci i usatysfakcjonowani (mam nadzieję). Co znaczy być normalnym? Kto ocenia, czy jesteś chory psychicznie, czy jeszcze zdrowy i na jakiej podstawie? I skąd mamy pewność, że ten ktoś się nie myli? To ja zwariowałem, czy cały świat? – jeśli nurtowały cię kiedyś takie lub podobne pytania, raz dwa odpalaj telewizor!

niepoczytalna

 

6. Zderzenie (2016)

Nawet jeśli nie jest to film wysokich lotów, nie porusza doniosłych tematów i nie masz po obejrzeniu ochoty na studiowanie dzieł Platona, warto rzucić okiem, gdyż po prostu przyjemnie się ogląda i dużo się dzieje. Być może jego przesłaniem jest nauczka, by nie podejmować ryzykownych i pochopnych decyzji pod wpływem emocji, bo później może być jeszcze gorzej.

zderzenie

 

7. Filozofowie (2013)

Tutaj mamy dzieło, które odbiega od schematów i niemal w całej swojej rozciągłości zmusza widza do “grania” w grę o przetrwanie, podejmowania bardzo ciężkich decyzji i patrzenia na wszystko z nieco innej perspektywy (a może wielu na raz?). Co decyduje o wartości danego człowieka w oczach innych, a co tę wartość przekreśla? Jakie umiejętności i atuty warto mieć, w razie, gdyby przyszło nam przetrwać koniec świata? I czy w ogóle możemy dzielić ludzi na lepszych i gorszych? Nadal nie mam pojęcia.

filozofowie

 

8. Blitz (2011)

Jason Statham w roli głównej – i już wiesz, że film będzie dobry. Typowa, męska akcja z domieszką zagadki, ale myślę, że wielu kobietom również przypadnie do gustu.

blitz

 

9. Non-Stop (2014)

Liam Neeson w roli głównej – no i tak samo, jak ze Stathamem, od razu wiem, że film mnie nie znudzi. Tym razem Liam wciela się w rolę agenta, który dowiaduje się, że na pokładzie samolotu, którym leci, są terroryści. Tylko gdzie? Jak zapobiec katastrofie? Ojjj, dużo napięcia – trzymajcie się sofy podczas oglądania, bo to wysokie loty.

non stop

 

10. Przepowiednia (2002)

Gdyby nie to, że film jest nakręcony na podstawie autentycznej (rzekomo) historii, pewnie mógłby być uznany za horror, bo momentami miałem gęsią skórkę, oglądając go w nocy. Tak czy inaczej, polecam.

przepowiednia

 

11. Eksperyment (2010)

Słyszeliście kiedyś o słynnym eksperymencie więziennym, w którym grupę mężczyzn podzielono na strażników i więźniów i kazano im jak najlepiej odgrywać swoje role? Jeśli nie, koniecznie zobaczcie ten film, a jeśli tak – to tym bardziej musicie go zobaczyć. Eksperyment doskonale obrazuje, jak szybko władza uderza ludziom do głowy, a także jak łatwo presja społeczna wpływa na nasze decyzje.

eksperyment

 

12. Bogowie Ulicy (2012)

Jeśli wkurza cię twoja nudna, monotonna praca i stary szef z czerwoną twarzą i brzuszkiem, po zapoznaniu się z tym filmem, będziesz wdzięczny, że masz taką, a nie inną fuchę i bezpieczne miejsce w świecie. Bo gdy człowiek uświadamia sobie, jak groźny i okrutny może być ten świat, zaczyna doceniać, że nie poznał jego najciemniejszych zakamarków…

bogowie ulicy

 

I na koniec dobra rada: staraj się oglądać filmy nie na kanapie, a spacerując, albo i nawet biegając w miejscu przed telewizorem – w ten sposób po seansie będziesz miał również zaliczony dobry trening, dotlenisz się i dodasz sobie energii na resztę dnia, której byś nie miał po podniesieniu tyłka z sofy.