Wolisz koty czy psy? Podobno miłośnicy psów uważani są za bardziej otwartych, lojalnych, podczas gdy właścicieli kotów uznaje się za dumnych, wyrafinowanych i powściągliwych. Większość ludzi zazwyczaj już wie, który typ zwierzęcia domowego preferuje, bazując na swoich doświadczeniach z dzieciństwa. Ja mimo że uwielbiam psy, to jednak zdecydowanie bardziej wolę koty. Jeśli ty nadal nie jesteś zdecydowany, prześledź poniższą listę, w której objaśniam, dlaczego według mnie koty są lepsze od psów.

 

10 powodów, dla których koty są lepsze niż psy

 

1. Są bardziej niezależne

Ludzie, którzy pracują wiele godzin, nie mogą poświęcić zwierzakom pełnej uwagi w ciągu dnia, a to definitywnie wskazuje na to, że koty będą dla nich bardziej odpowiednimi zwierzętami. Generalnie traktują one dom jak hotel, w którym mogą się zameldować kilka razy dziennie, by coś zjeść lub odpocząć.

Mogą wchodzić i wychodzić za pomocą specjalnej klapki zamontowanej w drzwiach. Będą często polować i zabijać swoje pożywienie, a ich wspaniałomyślność może sprawić, że będą chciały podzielić się zdobyczą z człowiekiem i przyniosą swoje jedzenie do domu, bez względu na to, czy tego sobie życzysz. Nienawidzę, kiedy moje koty to robią, a niestety szczególnie wiosną i latem zdarza im się to bardzo często.

 

2. Są dużo tańsze w utrzymaniu

Koty są tańsze w utrzymaniu praktycznie w każdej dziedzinie, jeśli porównać je do psów. Jedzenie, zabawki i kojce kosztują tak samo mniej, jak wizyty u weterynarza, sterylizacja lub kastracja.

Jeśli musisz gdzieś wyjechać na ilka dni, wystarczy, że poprosisz sąsiada o nalanie kotu wody do miski i dosypanie jedzenia, na czas do twojego powrotu. Natomiast zostawiając kota w hotelu dla zwierząt podczas pobytu na wakacjach, kosztuje to mniej, czasem nawet o połowę, w porównaniu z pozostawieniem w takim miejscu psa.

 

3. Są bardziej praktyczne

Jeśli mieszkasz w ciasnym mieszkaniu bez balkonu czy choćby parapetu, koty i tak będą zadowolone z ciepłego miejsca do siedzenia i kuwety. Psy wymagają kilku spacerów dziennie lub stają się niszczycielskie w przypadku skumulowania zbyt dużej ilości energii.

Przeczytaj też: Czego nie mogą jeść koty

 

4. Generują mniej hałasu

Chociaż koty potrafią narobić wrzawy podczas walki lub w okresie rozrodczym, zazwyczaj ma to miejsce poza domem. Poza okazjonalnym miauczeniem lub mruczeniem, zwykle koty są cichymi stworzeniami i nie mają zwyczaju szczekać na listonosza lub wyć, gdy zostają same. Mój kocur jest wykastrowany, a kotka wysterylizowana, więc problem hałasowania podczas rui ich nie dotyczy.

 

5. Dbają o swoją higienę samodzielnie

Koty same się myją i są dumne ze swojego wyglądu. Większość z nich w ciągu całego swojego życia nie zakosztuje kąpieli i nigdy nie będzie taplać się w kałuży, a twoje czyste pranie nie ucierpi podczas strząsania wody z sierści przez zwierzaka.

Samce czasem mogą oznaczyć swoim moczem własne terytorium, czyli twoje meble, ale kastracja rozwiąże ten problem.

 

6. Zapewniają kontrolę nad szkodnikami

Każdy, kto był świadkiem gonienia własnego ogona przez psa, dobrze wie, że w przypadku tych zwierząt instynkt łowczy już dawno zaginął. Koty są doskonałe w polowaniu i mogą oczyścić dom z myszy, szczurów, karaluchów, pająków i każdego innego insekta, który nieopatrznie postawi stopę na terytorium mruczka.

 

7. Łatwo się z nimi podróżuje

Koty wygodnie ulokują się w niewielkim transporterze i mogą być przewiezione w pociągach, autobusach, samolotach niektórych linii, a nawet w taksówkach.

 

8. Dostępne w formie hybrydowej

Jeśli wciąż jesteś na etapie zastanawiania się na wyborem kota, jako twojego zwierzęcia domowego, wpisz w Google hasło “hybrydowe rasy kotów”. Koty hybrydowe to udomowione rasy skrzyżowane z dzikimi gatunkami takimi jak: lwy, tygrysy, lamparty czy gepardy w celu stworzenia niesamowitych kombinacji, która połączy sympatię zwykłego kotka z majestatem dzikiego kota.

 

9. Cieszą się towarzystwem innych kotów

Dom pełen kotów jest generalnie łatwy do utrzymania. Próbując utrzymać więcej niż 3-4 psy w małym domu, osiągnąć możemy jedynie absolutny chaos, a ten pomysł nie spotka się z przychylnością najbliższych sąsiadów. Mimo że koty często walczą, zwłaszcza w sezonie rozrodczym, następstwa są mniej odczuwalne, niż ma to miejsce w przypadku psich pojedynków.

 

10. Mają niezwykłe dziedzictwo

Domowe koty są spadkobiercami afrykańskich dzikich kotów, które jako pierwsze zostały udomowione przez Egipcjan 3000 lat przed naszą erą. Uważane za święte, połączone były ze starożytnymi bogami egipskimi, takimi jak Sechmet czy Ra. Martwe koty czasem mumifikowano i kładziono w grobach dla nich przeznaczonych.

 

Psy są ogólnie rzecz biorąc ufnymi i wiernymi stworzeniami, natomiast koty wymagają pracy nad pozyskaniem ich sympatii, a uważać cię mogą raczej za przyjaciela niż za pana. Każdy kot ma indywidualną osobowość i za to właśnie uwielbiam te zwierzęta.