Długie, mroźne, zimowe wieczory uwielbiamy spędzać grając w gry planszowe lub oglądając filmy i bajki razem z dzieciakami. Zimą, szczególnie teraz, w czasie pandemii trudno znaleźć ciekawszy sposób na spędzenie wspólnego czasu. Bajki animowane mogą być bardzo pouczające i zabawne. Nie tylko dla najmłodszych, ponieważ  w wielu tytułach reżyserzy puszczają oko starszym widzom, wplatając dwuznaczne żarty, aby dodatkowo uprzyjemnić seans starszym odbiorcom. Poniżej znajduje się lista 10 najlepszych (moim zdaniem( bajek, które warto obejrzeć z całą rodziną.

 

10 najlepszych bajek dla całej rodziny

 

1. “Klopsiki i inne zjawiska pogodowe”

Szalony wynalazca z niewielkiego miasteczka dokonał fantastycznego odkrycia. Zdołał zamienić wodę w prawdziwe jedzenie! Eksperyment pomału wymyka się spod kontroli, a z nieba zamiast deszczu spadają hamburgery, frytki i makaron. Śnieg został zastąpiony przez lody wszystkich smaków. Na pozór wydaje się to małym problemem, ponieważ zdaje się, że nikt już nigdy nie będzie chodził głodny. Tylko co zrobić z nadmiarem psującego się jedzenia i skąd wziąć wodę, której powoli zaczyna brakować?

klopsiki i inne zjawiska pogodowe

 

2. “Koralina i tajemnicze drzwi”

Koralina sprowadziła się z rodzicami do nowego domu. W pracowni odkrywa tajemnicze drzwi, które prowadzą do alternatywnego świata. Do lepszej wersji jej rodziców, pysznego jedzenia i sympatycznych sąsiadów. Wszyscy tam uwielbiają Koralinę i zrobią wszystko, aby zatrzymać ją na zawsze. Nie zawahają się przed użyciem podstępu, magii i przemocy. Młoda dziewczyna musi teraz uratować swoich prawdziwych rodziców oraz dusze trojga dzieci, które nie zdołały wyrwać się z tej gęstej pajęczyny kłamstw i pięknych obietnic.

koralina i tajemnicze drzwi

 

3. “Lorax”

Piękna i wzruszająca wizja, niosąca ze sobą naukę i przestrogę. Historia opowiada o dwunastoletnim Tedzie, który żyje w mieście przyszłości. Wszystko jest kolorowe, zadbane, czyste i na pozór idealne. Młode pokolenie nigdy nie widziało prawdziwego, naturalnego świata. Dlatego Ted postanawia wyruszyć na wyprawę po drzewo Truffula. W ten sposób z pewnością zdoła zaimponować dziewczynie, do której ukradkiem wzdycha. Na swojej drodze chłopak spotyka Loraxa. Jest to zgryźliwa i złośliwa istota, pogrążona w depresji – tajemniczy obrońca drzew, który zawiódł naturę i nie zdołał ochronić roślinności przed niszczycielskim wpływem człowieka.

lorax

 

4. “Opowieść wigilijna”

Starszy mężczyzna zostaje zabrany w duchową podróż wgłąb siebie. Musi przypomnieć sobie dawnego siebie i porównać go do swojej aktualnej osoby. Jakie zmiany w nim zaszły? Czemu stracił poczucie humoru, stał się złośliwy i nigdy nie pomaga ludziom? Co się stanie jeśli dalej będzie kroczył tą mroczną drogą?

opowieść wigilijna

 

5. “Planeta skarbów”

Piętnastoletni Jim Hawking wchodzi w posiadanie tajemniczej mapy prowadzącej do skarbu legendarnego pirata. Jej autentyczność potwierdzają bandyci próbujący wykraść pergamin. Wbrew swoim rodzicom i przyjaciołom, Jim wyrusza na niebezpieczną podróż. Zaciąga się jako chłopak okrętowy na międzygalaktycznym galeonie, poznaje nowych ludzi i zbiera załogę, aby zdobyć sławę i bogactwo większe, niż ktokolwiek jest w stanie sobie wyobrazić.

planeta skarbów

 

6. “Przygody Tintina”

Młody reporter śledczy zrobi wszystko, aby rozwiązać kryminalne zagadki. Tym razem przez przypadek wchodzi w posiadanie mapy ukrytej w maszcie modelu historycznego statku. Dzięki swojemu oddanemu psu, Snowy’emu, Tintin znajduje punkt zaczepienia i wyrusza na fascynującą i pełną przygód wyprawę, której celem jest odnalezienie zatopionego galeonu i odkrycie sekretu starożytnego skarbu.

przygody tintina

 

7. “Rango”

Rango jest beztroskim i nieporadnym kameleonem, któremu nigdy w życiu nic nie brakowało. Mieszkał w wielkim mieście w terrarium z pięknym widokiem i jedzeniem na każde życzenie. Dziwnym zbiegiem okoliczności trafił teraz na prerię w klimatach Dzikiego Zachodu. Tak się składa, że panują tam silne niepokoje, a bandyci swobodnie grasują na wolności. Rango musi stać się bohaterem, którego potrzebują ludzie zapomnianego miasteczka. Czy zdoła wykrzesać w sobie dość odwagi?

rango

 

8. “Ratatuj”

Remy marzy o zdobyciu wielkiej sławy jako kucharz. Jego wyjątkowy zmysł węchu i smaku oraz kreatywne podejście do gotowania sprawiają, że przygotowane dania zachwycają nawet najbardziej wybredne podniebienie. Nie poddaje się presji rodziny i niestrudzenie podąża za swoimi marzeniami. Postanawia spróbować szczęścia w jednej z najpopularniejszych restauracji Auguste’a Gusteau – najwybitniejszego kucharza świata! Problemem jest tylko jeden szczegół, który może zaważyć na karierze młodego marzyciela. Remy jest szczurem. I ma ogon.

ratatuj

 

9. “Rio”

Blu jest egzotycznym ptakiem, który całe życie spędził w niewoli. W dodatku jest ostatnim przedstawicielem swojego gatunku. Tak przynajmniej myślał, dopóki jego opiekunka nie znalazła drugiej papugi, będącej w dodatku piękną samiczką! Istnieje nadzieja na przedłużenie gatunku. Teraz wraz z opiekunką musi udać się na wyprawę życia. Na miejscu zaprzyjaźnia się z bandą miejskich ptaków, które chętnie pomogą kolorowemu przybyszowi w odnalezieniu miłości życia. Nawet jeśli ten dziwny ptak nie potrafi latać. Do czego w ogóle potrzebne są mu skrzydła?

rio

 

10. “Strażnicy marzeń”

Wspaniała i wesoła historia znanych postaci z bajek dla dzieci. Po raz pierwszy razem wystąpią takie postacie jak Święty Mikołaj, Piaskowy Dziadek, Zając Wielkanocny, Zębowa Wróżka i Jack Mróz. Mimo, że nie potrafią się dogadywać, a każdy ma inne spojrzenie na świat, jedno jest pewne: nie mogą pozwolić, aby niegodziwy Mrok zapanował nad światem. Bohaterowie muszą połączyć siły i wspólnie przywrócić dzieciom wiarę w magię.

strażnicy marzeń